Advance Tabco DTS-S30-108R 107" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Straight-Soil Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-S30-108R
MPN:
DTS-S30-108R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DTS-S30-108R dishtable measures 107" W x 44" H x 30" D, made of 14 gauge type 304 stainless steel.
  • Includes prerinse sink and basket
  • Stainless steel legs with crossrails
  • NSF certified for commercial compliance
  • 107" W x 44" H x 30" D stainless steel
  • 10" H backsplash protects walls
  • 14 Gauge Type 304 corrosion-resistant
Weight215 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Series304 Series
Weight215 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable