Quantum WC14-CB1830P 30" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1830P
MPN:
WC14-CB1830P
Commercial design services
Maximize storage with the Quantum WC14-CB1830P cantilever shelf wall mount. This 30" W x 18" D shelf has a green epoxy antimicrobial finish for a clean, safe culinary environment.
  • Versatile 30" W x 18" D shelf size
  • Supports up to 200 pounds of weight
  • Easy wall mount installation for convenience
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes two 14" posts for stability
  • NSF certified for safety and hygiene
Weight16 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)30"
ManufacturerQuantum
Weight16 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)30"
  • Wall Mount Shelving