Advance Tabco FC-3-1824-18L 74.5" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-1824-18L
MPN:
FC-3-1824-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Equip your kitchen with the Advance Tabco FC-3-1824-18L three-compartment sink made of 16 gauge 304 stainless steel. It has an 18" left drainboard, three 18" x 24" x 14" bowls, and an NSF-certified tile edge splash.
  • Legs with adjustable crossrails and feet
  • Left-hand drainboard for workflow
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 74.5" overall length for kitchens
  • Three 24" compartments, 14" deep
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth30 (D)
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink