Advance Tabco FS-2-1824-24L 62.5" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FS-2-1824-24L
MPN:
FS-2-1824-24L
Commercial design services
Advance Tabco's FS-2-1824-24L stainless steel two-compartment sink features 14 gauge Type 304 construction, a 24" left-hand drainboard, and 18" x 24" x 14" bowls for durable, code-compliant dishwashing in high-volume kitchens.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 8" OC faucet holes with splash protection
  • NSF certified, 62
  • Two-compartment 18" x 24" bowls for efficient prep
  • Left-hand 24" drainboard for workflow
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight190 LBS
Height43 (H)
Width62.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length62.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Style1 Drainboard
Weight190 LBS
Height43 (H)
Width62.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length62.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco PT-15R-132 132" W x 15" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PRI-19-30-10-XD 30" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 15" Deep Prestige Ice Chest
Pro IconFree shipping
Belshaw CP-2 1 Section Stainless Steel Insulated Cabinet Proofer with 1 Compartment - 208-240 Volts
Pro-Cut KDS-10 16" H Anodized Aluminum Manual Meat Slicer - 127 Volts