Advance Tabco FS-WM-40KV 40" W x 19.5" D x 29.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-40KV
MPN:
FS-WM-40KV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Includes gooseneck spouts and faucet
  • NSF certified for foodservice
  • Tubular stainless supports for secure mounting
  • Wall-mounted 40" width for tight spaces
  • Integrated knee valve for touchless use
  • 14 gauge 304 stainless steel
Weight96 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight96 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Quantum HB60S 60" L 304 Stainless Steel Hang Rail
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1824SG 24" W x 18" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
National Public Seating 6010-MY 46" Scratch Resistant Laminate with MDF Core Oklahoma Sound Aristocrat Floor Lectern