Advance Tabco FS-WM-80-ADA 80" W x 19.5" D x 25.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-80-ADA
MPN:
FS-WM-80-ADA
Commercial design services
Advance Tabco's FS-WM-80-ADA wall-mounted multiwash hand sink measures 80" x 19.5" x 25.5". It features 14 gauge 304 stainless steel, a 3-1/2" rear basket drain, and a punched backsplash with four 8" OC faucet holes.
  • NSF certified for sanitation
  • ADA compliant for accessibility
  • 80" W x 19.5" D x 25.5" H for tight spaces
  • Multi-station layout with four faucet holes
  • 14 gauge 304 stainless steel for durability
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)80"
FaucetFaucet Not Included
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)80"
FaucetFaucet Not Included
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Hand Sinks and Accessories