Advance Tabco FS-WM-80-ADA-F 80" W x 19.5" D x 25.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-80-ADA-F
MPN:
FS-WM-80-ADA-F
Commercial design services
  • Tubular stainless steel wall supports
  • NSF certified for foodservice sanitation
  • 5" deep bowls with 3-1/2" rear drains
  • 80" wide 14-gauge 304 stainless steel
  • ADA compliant for accessible handwashing
  • Four wrist-blade faucets for hygienic use
Weight108 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight108 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Nemco 8045N-BW-230 Aluminum And Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Roll-A-Grill® Bun Warmer - 230V
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DS-12-84 84" W x 12" D x 34" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf