Advance Tabco GSGC-18-72 72" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
GSGC-18-72
MPN:
GSGC-18-72
Commercial design services
Advance Tabco GSGC-18-72 tempered glass food shield, 72" W x 18" D x 18" H, mounts countertop for full-service use. NSF-certified stainless steel frame supports 100 lbs on top glass with Chamber Lock™ rotation at 15° intervals.
  • Supports 100 lbs on top shelf
  • 1/4" side panels meet NSF depth
  • Stainless steel frame for durability
  • 72" tempered glass front for visibility
  • 3/8" top/front glass for impact resistance
  • 15° Chamber Lock™ rotation for positioning
Weight269 LBS
Height18 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)68" - 73"
ManufacturerAdvance Tabco
Length72"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Weight269 LBS
Height18 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)68" - 73"
ManufacturerAdvance Tabco
Length72"
  • Sneeze Guards