Advance Tabco NSG-12-132 132" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NSG-12-132
MPN:
NSG-12-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco NSG-12-132 stainless steel food shield measures 132" W x 12" D x 19.25" H. It features 3/8" heat-tempered front glass and 1/4" side panels for NSF compliance.
  • Countertop self-service design for easy installation
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
  • 132" stainless steel top shelf for durability
  • 1/4" side panels 18" deep to meet NSF
  • 3/8" heat-tempered glass front for impact resistance
Weight398 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeSelf Service
Weight398 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeSelf Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum DCB24BK 24" Black Epoxy Antimicrobial Cantilever Multiple Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Summit SCR1401CSS 23.63" W Stainless Steel 1 Section Beverage Center - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
Carter-Hoffmann O8619 20.5" W Aluminum End Loading Pan Rack