Advance Tabco OTS-15-132R 132" W x 15" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-15-132R
MPN:
OTS-15-132R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco OTS-15-132R stainless steel overshelf mounts to a work table and measures 132" wide by 15" deep with a 1" rear up-turn. Made of 18 gauge 430 stainless steel, it offers durable, corrosion-resistant construction.
  • 1" rear up-turn for splash protection
  • 18 Gauge 430 stainless steel
  • NSF certified for commercial kitchens
  • Table-mounted single overshelf for efficient prep flow
  • 15" depth maximizes counter storage
  • 132" width fits extended worktables
Weight90.25 LBS
Height14 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Weight90.25 LBS
Height14 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves