Advance Tabco PRU-19-48L 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-48L
MPN:
PRU-19-48L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Equip your bar with the Advance Tabco PRU-19-48L speed bar. It features an 11" deep ice bin, dump sink with faucet, recessed glass shelf, and blender recess. This 48" x 25" x 36" unit has 89 lbs ice capacity and CSA certification.
  • Stainless steel Type 300 for durability
  • Blender recess with outlet for prep
  • 29" working height for ergonomic use
  • 89 lbs ice capacity for continuous service
  • Recessed glass shelf for workflow
  • 11" deep ice bin for storage
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"