Quantum WR74-2136C 36" W x 21" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2136C
MPN:
WR74-2136C
Commercial design services
Quantum WR74-2136C chrome plated wire shelving starter kit measures 36" wide x 21" deep x 74" high and includes four vented shelves with four posts for a 700 lbs load capacity.
  • Ships KD for efficient assembly
  • 36" W x 21" D x 74" H footprint
  • 700 Lbs. load capacity
  • Includes 4 vented shelves and 4 posts
  • Chrome-plated, NSF-certified corrosion resistance
Weight60 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight60 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit