Advance Tabco SLI-12-48-10 48" W x 18" D x 33" H Stainless Steel 12" Deep Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
SLI-12-48-10
MPN:
SLI-12-48-10
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco SLI-12-48-10 cocktail unit, designed for efficiency and durability. This stainless steel unit has a 12" deep ice bin with 10 cold plate circuits, holding up to 161 pounds of ice.
  • NSF certified for safety
  • Freestanding unit fits various setups
  • Stainless steel for durability
  • 10 cold plate circuits for cooling
  • 12" deep design maximizes storage
  • Ideal for bars and restaurants
Weight159 LBS
Height33 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity161 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight159 LBS
Height33 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate10 Circuits
Ice Capacity161 Lbs.
Splash4"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Quantum WR54-1430P 30" W x 14" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PRSCO-24-48 48" W x 30" D Open Cabinet Base 7" Splash Prestige Underbar Drainboard Cabinet
Pro IconFree shipping
Alto-Shaam 500-CW 70.13" W Insulated Coldwell Drop-In Refrigerated Cold Display Unit - 115 Volts