Advance Tabco SLI-12-48-7 48" W x 18" D x 33" H Stainless Steel 12" Deep Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
SLI-12-48-7
MPN:
SLI-12-48-7
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco SLI-12-48-7 cocktail unit. This stainless steel underbar unit has a 12" deep design and holds up to 161 pounds for efficient ice storage and easy access in busy settings.
  • NSF certified for safety
  • Freestanding for easy setup
  • Stainless steel for durability
  • 7 cold plate circuits for cooling
  • 12" deep design maximizes storage
  • Ideal for bars and restaurants' cocktails
Weight110 LBS
Height33 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate7 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity161 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight110 LBS
Height33 (H)
Width48 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate7 Circuits
Ice Capacity161 Lbs.
Splash4"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment