Advance Tabco WSS-14-21KV 18" W x 17.5" D x 28.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
WSS-14-21KV
MPN:
WSS-14-21KV
Commercial design services
Advance Tabco WSS-14-21KV wall-mounted sink measures 18" wide x 17.5" deep x 28.5" high, made of 16 gauge type 304 stainless steel for corrosion resistance.
  • Includes gooseneck spout, single faucet hole, knee valve
  • Wall-mounted 16-gauge Type 304 stainless steel
  • 8" deep bowl with 3-1/2" drain for waste removal
  • 18" W x 17.5" D x 28.5" H for compact installs
Weight50 LBS
Height28.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
Bowl Depth (front to back)11" - 14"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)15" - 19"
FaucetFaucet Included
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
Weight50 LBS
Height28.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
FaucetFaucet Included
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink