Quantum WR74-2436P-5 36" W x 24" D x 74" H Green Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2436P-5
MPN:
WR74-2436P-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Easy assembly with included posts
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight81 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight81 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR63-3648P 48" W x 36" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress E9P-1000W Polypro Cup Wrapped 9 Oz. Clear (20 Packs of 50 Per Case)
Pro IconFree shipping
Rosseto BD102 6.88" x 12.9" x 14.1" H 2 Clear Acrylic Drawers and Bamboo with Natural Finish Countertop Bakery Column
Advance Tabco SC-48 48" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Advance Tabco LED-S-36 36" W Aluminum Finish 3500k Warm White Light LED Lighting