American Range ARTG-60-NG 60" W Stainless Steel Countertop Natural Gas 5 Burners Griddle - 150,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARTG-60-NG
MPN:
ARTG-60
Commercial design services
Built for busy kitchens, the American Range ARTG-60-NG delivers 150,000 BTU across five burners and a 55"–60" smooth steel griddle with 1" thickness for consistent heat.
  • Made in USA with ETL certification
  • Five thermostatic controls for precise heat
  • Compact 30" depth fits tight kitchens
  • 150,000 BTU heavy-duty natural gas output
  • 1" smooth steel griddle plate for even searing
  • 60" stainless steel countertop construction
Weight500 LBS
Height10.5 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)55" - 60"
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners5
Weight500 LBS
Height10.5 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners5
Certifications
  • ETL Certified certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle