BK Resources BKS-3-15-14 50" W x 20.81" D 18 Ga. Galvanized Base 3 Compartments Sink without Drainboard
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKS-3-15-14
MPN:
BKS-3-15-14
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
BK Resources bks-3-15-14 three-compartment sink measures 50" W x 20.81" D with 15" x 15" x 14" bowls and 9" backsplash.
  • 9" backsplash with 8" OC faucet holes for installation
  • Three 15" x 14" NSF-certified compartments for workflow
  • Galvanized base with legs for support and stability
  • 18 GA Type 304 stainless steel bowls for corrosion resistance
Weight58 LBS
Height43.75 (H)
Width50 (W)
Depth20.81 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartment Width (side-side)15"
DrainboardsWithout Drainboards
Overall Length36" - 53"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerBK Resources
Style0 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge18 Gauge
Dimensions50 20.5 27
Weight58 LBS
Height43.75 (H)
Width50 (W)
Depth20.81 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWithout Drainboards
Overall Length36" - 53"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerBK Resources
Style0 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions50 20.5 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink