BK Resources EVO-4SM-12 4" Centers Splash Mounted with 12" Swing Spout Evolution Faucet
Shop all BK Resources Commercial Faucets & Plumbing Parts
SKU:
EVO-4SM-12
MPN:
EVO-4SM-12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your kitchen's efficiency with the BK Resources EVO-4SM-12 faucet, designed for high-demand environments. This splash-mounted faucet has a durable stainless steel finish and a 12" swing spout for functionality and style.
  • Swing spout offers flexible reach
  • Ceramic valve for reliable performance
  • NSF certified for quality assurance
  • Durable stainless steel construction
  • Splash mount for easy installation
  • Lead-free design for safe use
Weight4 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLead Free
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)12"
Valve TypeCeramic
ManufacturerBK Resources
FinishStainless Steel
Spout length12"
Spout MountSplash Mount
Dimensions10 16 3
Weight4 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLead Free
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)12"
Valve TypeCeramic
ManufacturerBK Resources
FinishStainless Steel
Spout length12"
Spout MountSplash Mount
Dimensions10 16 3
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Wall Mount Faucet
  • Wall Mount Faucet
Related products
picture
Advance Tabco DT-3 36" W Stainless Steel Double Tier Underbar Basics Speed Rail
Pro IconFree shipping
picture
Yanco BR-6 6.5" Dia. White Ceramic Round Brown Speckled Plate
Pro IconFree shipping
Yanco CH-405 8 Oz. 5" Dia. Dark Green Porcelain Round Champs Soup Bowl
Duke G-2-CBSS-NG 32" W Natural Gas Stainless Steel 2 Pan Enclosed Base Thurmaduke Steamtable Unit - 5000 BTU