BK Resources BKSDT-72-L-SS-P2-G Stainless Steel 18 Gauge Straight Soiled Dishtable
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKSDT-72-L-SS-P2-G
MPN:
BKSDT-72-L-SS-P2-G
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for high-throughput kitchens, the BK Resources BKSDT-72-L-SS-P2-G dishtable features a 72" stainless steel top, a 20" x 20" x 8" pre-rinse sink, and a 10" H backsplash for efficient dish flow.
  • NSF certified for compliance
  • Left-to-right operation for workflow
  • Adjustable stainless steel legs
  • 72" stainless steel work surface
  • 10" H backsplash protects walls
  • 20"x20"x8" pre-rinse sink
Weight99 LBS
Height46.25 (H)
Width72 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA61" - 72"
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Dimensions76 34.25 19
Weight99 LBS
Height46.25 (H)
Width72 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA61" - 72"
Dimensions76 34.25 19
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"