BK Resources EVO-SPT-10 Polished Stainless Steel Evolution Series Swing Spout
Shop all BK Resources Commercial Faucets & Plumbing Parts
SKU:
EVO-SPT-10
MPN:
EVO-SPT-10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Enhance your kitchen's efficiency with the BK Resources EVO-SPT-10 polished stainless steel swing spout. This 10" lead-free nozzle ensures safe and reliable performance for your culinary needs.
  • Lightweight at 0.8 pounds
  • Overall length of 10 inches
  • Ideal for commercial kitchen applications
  • Polished stainless steel construction
  • Swing spout design for flexible reach
  • Lead-free for safe water usage
Weight0.8 LBS
Height4.55 (H)
Width10 (W)
Item TypeStandard Swing / Swivel Nozzle
Lead ComplianceLead Free
Spout Length (overall)10"
ManufacturerBK Resources
Dimensions10.75 1.5 3
Weight0.8 LBS
Height4.55 (H)
Width10 (W)
Lead ComplianceLead Free
Spout Length (overall)10"
ManufacturerBK Resources
Dimensions10.75 1.5 3
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"