BK Resources BKS-3-15-14S 50" W x 20.81" D 18 Ga. Stainless Steel Base 3 Compartments Sink without Drainboard
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKS-3-15-14S
MPN:
BKS-3-15-14S
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
BK Resources BKS-3-15-14S three-compartment sink is 50" W x 20.81" D with 15" x 15" x 14" compartments and a 9" backsplash.
  • 9" backsplash and 8" OC faucet holes for installs
  • 50" W x 20.81" D footprint for tight kitchens
  • 18 Ga Type 304 stainless steel for corrosion resistance
  • Three 15" x 15" x 14" compartments for efficiency
Weight67.5 LBS
Height43.75 (H)
Width50 (W)
Depth20.81 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)15"
DrainboardsWithout Drainboards
Overall Length36" - 53"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height9"
Gauge18 Gauge
Dimensions50 20.5 26.75
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo