BK Resources BKSDT-48-L-SS-P2-G Stainless Steel 18 Gauge Straight Soiled Dishtable
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKSDT-48-L-SS-P2-G
MPN:
BKSDT-48-L-SS-P2-G
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
BK Resources BKSDT-48-L-SS-P2-G stainless steel soiled dishtable is 48" W x 30.38" D x 46.25" H.
  • Steel legs with side bracing for stability
  • 10" backsplash for containment
  • NSF-certified for sanitation
  • 18/304 stainless steel top for durability
  • 8-inch OC splash mount faucet included
  • 20x20x8-inch sink for rinsing
Weight82 LBS
Height46.25 (H)
Width48 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA37" - 48"
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Dimensions51.5 34 19.5
Weight82 LBS
Height46.25 (H)
Width48 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA37" - 48"
Dimensions51.5 34 19.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Related products
picture
Advance Tabco TFAG-243 36" W x 24" D 16 Gauge 430 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SS-3611 SS-2411 132" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco NSG-15-60 60" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Hatco GRAL-18 18" W Aluminum Glo-Ray Infrared Strip Heater - 370 Watts
Yanco LY-2108 8" L x 5.5" W Glazed Porcelain Oval Coupe Rim Lyon Platter with Brown Speckled
Yanco AC-96 16" L x 7.75" W Super White Porcelain Oval Coupe Rim Abco Fishia Platter