BK Resources EVO-4SM-10 4" Centers Splash Mounted with 10" Swing Spout Evolution Faucet
Shop all BK Resources Commercial Faucets & Plumbing Parts
SKU:
EVO-4SM-10
MPN:
EVO-4SM-10
zoom
Commercial design services
Transform your kitchen with the BK Resources EVO-4SM-10 faucet, designed for efficiency. This splash-mounted faucet has a 10" swing spout and is made from stainless steel, ensuring a lead-free, NSF-certified solution for your needs.
  • Ceramic valve for reliable performance
  • 10" swing spout for versatile reach
  • NSF certified for quality assurance
  • Durable stainless steel construction
  • Splash mount for easy installation
  • Lead-free design for safe use
Weight4 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLead Free
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)10"
Valve TypeCeramic
ManufacturerBK Resources
FinishStainless Steel
Spout length10"
Spout MountSplash Mount
Dimensions10 16 3
Weight4 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLead Free
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)10"
Valve TypeCeramic
ManufacturerBK Resources
FinishStainless Steel
Spout length10"
Spout MountSplash Mount
Dimensions10 16 3
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Wall Mount Faucet
  • Wall Mount Faucet
Related products
picture
Yanco AC-36 4.5" W Super White Porcelain Round Abco Saucer