BK Resources UB4-18-IBCP36-7 Stainless Steel 4"H backsplash Underbar Ice Bin
Shop all BK Resources Underbar Beverage Equipment
SKU:
UB4-18-IBCP36-7
MPN:
UB4-18-IBCP36-7
zoom
Commercial design services
Transform your beverage service with the BK Resources UB4-18-IBCP36-7 stainless steel underbar ice bin. This efficient unit has a 100 lbs. capacity and a 4" backsplash for seamless bar integration.
  • Compact 4" high backsplash
  • Includes 7 cold plate circuits
  • Freestanding installation for flexibility
  • Durable stainless steel construction
  • Accommodates up to 100 pounds of ice
  • Designed for efficient ice storage
Weight156 LBS
Height32.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Ice Capacity100 Lbs.
Splash4"
ManufacturerBK Resources
Cold Plate7 Circuits
Depth (front - back)18" - 19"
Width (side-side) OA31" - 36"
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Dimensions41 25 28.5
Weight156 LBS
Height32.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Ice Capacity100 Lbs.
Splash4"
ManufacturerBK Resources
Cold Plate7 Circuits
Depth (front - back)18" - 19"
Width (side-side) OA31" - 36"
Dimensions41 25 28.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Advance Tabco K-246 36" W x 8" D Stainless Steel Wall-Mounted Utility Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Hatco DL-1500 10.5" H 1 Bulb Standard Feathered Shade Decorative Heat Lamp - 120 Volts