Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
CCEGG16-LP
MPN:
CCEGG16
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle CCEGG16-LP has a 16" smooth steel griddle, 5/8" thick, with welded seams and manual heat control. It offers 30,000 BTU, stainless front, galvanized sides, grease drawer, splash guards, and ETL sanitation certification.
  • Removable grease drawer for easy maintenance
  • 3" splash guards, grease trough for cleaner use
  • 30,000 BTU liquid propane power
  • Stainless front, galvanized sides for durability
  • 5/8" steel griddle plate for even heat
Weight112 LBS
Height15.5 (H)
Width16 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness5/8"
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeManual
No of Burners1
Power TypeLiquid Propane
Total BTU30,000 BTU
Weight112 LBS
Height15.5 (H)
Width16 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Plate Thickness5/8"
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeManual
No of Burners1
Power TypeLiquid Propane
Total BTU30,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"