Comstock-Castle FHP36-36B-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 60,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP36-36B-NG
MPN:
FHP36-36B
Commercial design services
Comstock-Castle FHP36-36B-NG delivers a 36" stainless steel countertop griddle-cheesemelter with a 3/4" plate and 60,000 BTU for heavy-duty kitchens. NSF-certified design and manual controls support continuous, high-throughput cooking.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Pull-out 30" x 18" cheesemelter rack
  • 36" stainless steel griddle-cheesemelter combo
  • 3/4" thick griddle plate for even heat
  • 60,000 BTU natural gas for heavy-duty use
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"