Comstock-Castle FHP60-42-1.5RB-LP 60" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Char-Broiler Griddle Combination - 148,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP60-42-1.5RB-LP
MPN:
FHP60-42-1.5RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP60-42-1.5RB-LP combines a 42" 3/4" steel griddle and 18" char-broiler on a 60" stainless steel countertop frame for heavy-duty, high-output cooking. NSF and ETL sanitation listings support commercial deployment.
  • NSF and ETL listings
  • 148,000 BTU liquid propane
  • Eight manual controls
  • 60" stainless steel countertop
  • 18" char-broiler with cast iron grates
  • 42" x 3/4" steel griddle plate
Weight500 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU148,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight500 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU148,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"