Comstock-Castle FHP48-30-1.5RB-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Char-Broiler Griddle Combination - 112,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-30-1.5RB-LP
MPN:
FHP48-30-1.5RB
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Comstock-Castle fhp48-30-1.5rb-lp features a 30" x 21" steel griddle and an 18" char-broiler for high-output cooking.
  • Manual controls for precise temperature
  • Cast iron grates with sloped or flat broiler
  • NSF and ETL sanitation certifications
  • 48" stainless steel countertop
  • 3/4" thick steel griddle for even heat
  • 112,000 BTU output for high-volume service
Weight390 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight390 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"