Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP30-30-NG
MPN:
FHP30-30
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle FHP30-30-NG gas griddle offers 72,000 BTU on a 30" x 21" smooth steel surface with a 3/4" plate and four manual controls.
  • Front grease trough with removable drawer for cleanup
  • 72,000 BTU natural gas output for fast searing
  • Insulated stainless steel exterior reduces heat loss
  • 3/4" smooth steel griddle plate for even heat
Weight255 LBS
Height13 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ControlsManual
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness3/4"
Griddle Plate FinishSmooth Steel
No of Burners4
Power TypeNatural Gas
Total BTU72,000 BTU
Weight255 LBS
Height13 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
No of Burners4
Power TypeNatural Gas
Total BTU72,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"