Comstock-Castle FHP36-36B-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 60,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP36-36B-LP
MPN:
FHP36-36B
Commercial design services
Comstock-Castle FHP36-36B-LP stainless steel countertop griddle-cheesemelter features a 36" x 21" griddle plate, 30" x 18" cheesemelter rack, 60,000 BTU, manual controls, NSF certified.
  • Liquid Propane, 3/4" gas connection, manual controls
  • Countertop design with optional 6" legs
  • NSF certified for commercial use
  • 60,000 BTU cooking power
  • 30" cheesemelter with pull-out rack
  • 36" stainless steel griddle, 3/4" thick
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU60,000 BTU
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU60,000 BTU
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle