Comstock-Castle FHP60-24-2RB-NG 60" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Griddle Char-Broiler Combination - 138,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP60-24-2RB-NG
MPN:
FHP60-24-2RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for heavy kitchen use, the Comstock-Castle FHP60-24-2RB griddle and char-broiler features two 24,000 BTU burners, a 24" x 21" griddle, and a broil area with cast iron grates for consistent heat on a 60" stainless steel countertop.
  • Six manual controls for temperature management
  • Cast iron hotplate and char-broiler grates
  • NSF and ETL certification for compliance
  • 60" stainless steel countertop
  • 3/4" steel griddle plate for heat transfer
  • 138,000 BTU natural gas output
Weight490 LBS
Height10.75 (H)
Width60 (W)
Depth28 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU138,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Weight490 LBS
Height10.75 (H)
Width60 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU138,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Summit FF1DSS 21.5" W Stainless Steel Solid All-Refrigerator Drawer - 115 Volts 1-Ph