Dormont 16125KIT36 36" Covered With Stainless Steel Braid Long Moveable Gas Connector Kit
Shop all Dormont
SKU:
16125KIT36
MPN:
16125KIT36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 Business Days
Commercial design services
  • CSA safety certified
  • Complete installation kit
  • Long moveable connector
  • 36-inch flexible design
  • Quick disconnect fitting
  • Stainless steel braid
Weight11.02 LBS
AccessoriesQuick Disconnect
Length36"
MaterialPlastic Coated Stainless Steel
ManufacturerDormont
Filter TypeGas Connector Hose Kits
Item TypeGas Connector Hose Kits
Diameter1-1/4 Inches
Dimensions27 11 3
Weight11.02 LBS
AccessoriesQuick Disconnect
Length36"
ManufacturerDormont
Diameter1-1/4 Inches
Dimensions27 11 3
Downloads
  • Downloadspecsheet
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"