Dormont 1675KITS36 36" Stainless Steel Moveable Gas Connector Kit
Shop all Dormont
SKU:
1675KITS36
MPN:
1675KITS36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 Business Days
Commercial design services
  • Complete kit package
  • Quick-disconnect fittings
  • Restraint cable included
  • 36-inch flexible hose
  • CSA safety certified
  • Stainless steel build
Weight5.42 LBS
Accessories1 Swivel
Length36"
MaterialPlastic Coated Stainless Steel
ManufacturerDormont
Filter TypeGas Connector Hose Kits
Item TypeGas Connector Hose Kits
Diameter3/4 Inch
Dimensions27 11 3
Weight5.42 LBS
Accessories1 Swivel
Length36"
ManufacturerDormont
Diameter3/4 Inch
Dimensions27 11 3
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cooking Equipment Parts and Accessories
  • Gas Connectors and Gas Hose
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Gas Connectors and Gas Hose
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Dormont
Dormont 1675KIT48 Deluxe 48" Moveable Gas Connector Kit with SnapFast® Quick Disconnect, Two Elbows, and Restraining Cable - 3/4" Diameter
Dormont RDC48 Coiled Restraining Device for 48" Connectors