Dormont W75BP2Q48 3/4" Dia. 48" Long Water Connector Hose
Shop all Dormont
SKU:
W75BP2Q48
MPN:
W75BP2Q48
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10 Business Days
Commercial design services
Dormont W75BP2Q48 3/4" dia. 48" long water connector hose has a brass quick disconnect coupling and durable construction for high-flow connections in commercial kitchens.
  • Durable construction rated for frequent use
  • Supports hospital and commercial water systems
  • Wide appliance compatibility
  • 3/4 inch diameter for standard fittings
  • Brass two-way quick disconnect coupling
  • 48" length for extended reach installations
Weight4.31 LBS
Filter TypeWater Hoses
Length48"
FittingsBrass Two-Way Quick Disconnect Coupling
ManufacturerDormont
Dimensions27 15 6
Weight4.31 LBS
Filter TypeWater Hoses
Length48"
ManufacturerDormont
Dimensions27 15 6
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"