Dormont W50BP2Q60 1/2" Dia. 60" Long Water Connector Hose
Shop all Dormont
SKU:
W50BP2Q60
MPN:
W50BP2Q60
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10 Business Days
Commercial design services
Upgrade your beverage setup with the Dormont W50BP2Q60 water connector hose. This 1/2" diameter, 60" long hose features a brass quick disconnect coupling for reliable connections in any commercial kitchen.
  • Compatible with beverage equipment
  • Resistant to high-pressure flow
  • Meets CSA safety standards
  • Durable 1/2" diameter
  • Brass two-way quick disconnect
  • Flexible 60" length
Weight3.21 LBS
Filter TypeWater Hoses
Length60"
FittingsBrass Two-Way Quick Disconnect Coupling
ManufacturerDormont
Dimensions35 8 6
Weight3.21 LBS
Filter TypeWater Hoses
Length60"
ManufacturerDormont
Dimensions35 8 6
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"