Jade JBR-CM72-WM-NG 72" W Natural Gas Bistro Wall-Mount Cheesemelter - 60,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM72-WM-NG
MPN:
JBR-CM72-WM
Commercial design services
  • Manual controls for heat adjustment
  • Wall-mounted design saves floor space
  • 2" insulated shelf reduces heat loss
  • 60,000 BTU infrared heating for browning
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • 72" width covers production lines
Weight320 LBS
Height20.25 (H)
Width72 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 72 20.25
Weight320 LBS
Height20.25 (H)
Width72 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 72 20.25
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"