Shop all Jade Commercial Restaurant Ovens
SKU:
JCBBQ-30-NG
MPN:
JCBBQ-30
Commercial design services
  • Thermostatic controls and safety pilot
  • Includes skewers, hooks, grease pan, tray
  • 50,000 BTU natural gas heating for fast recovery
  • Fully insulated cabinet retains temperature
  • Stainless steel front and sides for sanitation
Weight350 LBS
Height64.5 (H)
Width30 (W)
Depth29.5 (D)
Cabinet ConstructionFully Insulated
Depth (front - back)30"
Exterior FinishStainless Steel Front and Sides
Filter TypeSmoker Ovens
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerJade
ConstructionStainless Steel
Power TypeNatural Gas
Weight350 LBS
Height64.5 (H)
Width30 (W)
Depth29.5 (D)
Depth (front - back)30"
Filter TypeSmoker Ovens
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerJade
ConstructionStainless Steel
Power TypeNatural Gas
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"