Jade JCBH-42-NG 42" W Natural Gas Floor Model Titan High Production Chicken Broiler - 175,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JCBH-42-NG
MPN:
JCBH-42
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel front, sides, shelf, base
  • Welded fire box, round rod grid for durability
  • High-output 175,000 BTU natural gas broiler
  • Four cooking levels with self-draining gutter
  • Seven controlled burners for precise heat
Weight540 LBS
Height40.5 (H)
Width42 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Total BTU175,000 BTU
Weight540 LBS
Height40.5 (H)
Width42 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Total BTU175,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"