Jade JCBH-42-LP 42" W Liquid Propane Floor Model Titan High Production Chicken Broiler - 175,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JCBH-42-LP
MPN:
JCBH-42
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
The Jade JCBH-42-LP 42" liquid propane Titan chicken broiler delivers 175,000 BTU across seven burners with four cooking levels and flame-control grates for high-volume charbroiling.
  • Round rod grids for consistent searing
  • Four cooking levels with self-draining gutter
  • High-production 42" LP broiler, 175,000 BTU
  • Stainless steel front, sides, shelf, and legs
  • Seven independently controlled burners
Weight540 LBS
Height40.5 (H)
Width42 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU175,000 BTU
Weight540 LBS
Height40.5 (H)
Width42 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU175,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Quantum HB48S 48" L 304 Stainless Steel Hang Rail
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 7-PS-17 7.75" H Both Sides Welded Side Splash for Hand Sinks