Jade JCM-120-LP 120" W Liquid Propane Wall Mounted Titan Cheesemelter - 100,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JCM-120-LP
MPN:
JCM-120
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 2" insulated bottom shelf reduces heat loss
  • Three rack positions for flexibility
  • CSA and NSF certified for commercial use
  • 120" wall-mounted liquid propane unit
  • Stainless steel for easy sanitation
  • 100,000 BTU infrared heat for fast melting
Weight560 LBS
Height22.5 (H)
Width120 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions3
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 120 22.25
Weight560 LBS
Height22.5 (H)
Width120 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions3
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 120 22.25
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Rosseto SM348 21.6" W Bronze Steel Rectangular Multi Chef Base