Jade JCM-120-NG 120" W Natural Gas Wall Mounted Titan Cheesemelter - 100,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JCM-120-NG
MPN:
JCM-120
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for high-volume use, the Jade JCM-120-NG 120" cheesemelter delivers 100,000 BTU via infrared burners with three rack positions, manual controls, and durable stainless steel construction for reliable operation in various kitchens.
  • Manual controls for precise heat
  • Three rack positions for flexibility
  • Insulated 2" shelf reduces heat transfer
  • 120" infrared gas melter, 100,000 BTU
  • Wall-mounted to save space
  • Stainless steel for sanitation
Weight560 LBS
Height22.5 (H)
Width120 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions3
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 120 22.25
Weight560 LBS
Height22.5 (H)
Width120 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions3
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 120 22.25
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade