Jade JTRH-18B-LP 18" W Liquid Propane 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 45,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18B-LP
MPN:
JTRH-18B
Commercial design services
  • 6" adjustable shelf for ergonomic height
  • Stainless steel for easy sanitation
  • Cabinet base with drip trays for storage
  • 18" width for tight kitchens
  • Liquid Propane for field-compatible fuel
  • 45,000 BTU for high-heat searing
Weight300 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
No of Burners1
Power TypeLiquid Propane
TopCharbroilers
Total BTU45,000 BTU
ManufacturerJade
Weight300 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
No of Burners1
Power TypeLiquid Propane
TopCharbroilers
Total BTU45,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"