Jade JTRH-18B-NG 18" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 45,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18B-NG
MPN:
JTRH-18B
Commercial design services
Jade JTRH-18B-NG charbroiler offers 45,000 BTU natural gas cooking with cast iron radiants and grates. It has an 18" width, 6" plate shelf, storage base, manual controls, and NSF/CSAus certifications.
  • Cabinet base offers storage
  • Cast iron grates retain heat
  • CSA & NSF certified for commercial use
  • 45,000 BTU for fast searing
  • 6" shelf boosts capacity
  • Stainless steel resists corrosion
Weight300 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
TopCharbroilers
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU45,000 BTU
Weight300 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
TopCharbroilers
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU45,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"