Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPN2120-2UA-OB
MPN:
LPN2120-2UA-OB
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Mars Air Systems LPN2120-2UA-OB obsidian black air curtain fits 120" doors. It has a low-profile galvanized steel cabinet, two 1/6 HP motors, ETL and CSA listings, and supports unheated airflow for commercial entryways.
  • 115 volts 60 Hz 1-Ph electrical compatibility
  • Fits 120"–131" openings for installation
  • ETL and CSA listings
  • Unheated LoPro design for narrow clearance
  • Two 1/6 HP motors ensure airflow performance
  • Obsidian Black powder coat resists corrosion
Weight102 LBS
Height8 (H)
Width120 (W)
Depth9 (D)
Length122"
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions68 16 31
Weight102 LBS
Height8 (H)
Width120 (W)
Depth9 (D)
Length122"
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions68 16 31
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
picture
Quantum WRSC4-54-2436FS 60" H x 36" W x 24" D 4 Shelves 1 U Shaped Handle Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Quantum 149DC 14" D x 9" H Chrome Plated Wire Basket Divider