SKU:
NH2108-3UW-TS
MPN:
NH2108-3UW-TS
Commercial design services
Mars Air Systems NH2108-3UW-TS titanium silver air curtain fits 108" doors and delivers high-velocity airflow with three 1 HP motors for air separation.
  • ETL sanitation listed for compliance
  • Operates on 380/415 volts, 50 Hz, 3-Ph power
  • Unheated design reduces energy use
  • High-velocity air barrier for 108" openings
  • Three 1 HP motors for airflow
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz50
Voltage380-415v
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz50
Voltage380-415v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Quantum 2160P 60" W x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf