SKU:
PH10120-4UA-PW
MPN:
PH10120-4UA-PW
Commercial design services
Handle high-traffic entrances with the Mars Air Systems PH10120-4UA-PW Phantom 10, an air door for 120" openings using four 1/2 HP motors. This ETL-listed unit supports openings up to 8 ft.
  • Covers openings up to 8 feet high
  • ETL sanitation listed for compliance
  • Compact 26" depth for tight spaces
  • Unheated air curtain for 120" openings, 115 volts
  • Aluminum cabinet with pearl white finish
  • (4) 1/2 HP motors for airflow
Weight200 LBS
Height17 (H)
Depth26 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight200 LBS
Height17 (H)
Depth26 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Pro IconFree shipping
Jade ST-72 72" W Stainless Steel Equipment Stand
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SS-308 96" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table