Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
STD2120-3UH-OB
MPN:
STD2120-3UH-OB
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 4 Weeks
Commercial design services
Handle high-traffic entryways with a robust air curtain for 120" openings and 12 ft. door heights.
  • 460v 60Hz 3-Ph electrical compatibility
  • (3) 1/2 HP motors for robust airflow
  • cETLus certified for safety compliance
  • 120" wide coverage for large doorways
  • Unheated design reduces energy consumption
  • Obsidian black powder coat finish
Weight185 LBS
Height12.13 (H)
Width120 (W)
Depth12.75 (D)
FinishObsidian Black Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Amps2.4
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions124 16 14
Weight185 LBS
Height12.13 (H)
Width120 (W)
Depth12.75 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Amps2.4
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions124 16 14
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Quantum WR86-1436C-5 36" W x 86" H x 12" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Summit SPR7BOSSTADA 24" W Stainless Steel Outdoor Weatherproof Refrigerator - 115 Volts