Quantum WR54-2148BK 48" W x 21" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2148BK
MPN:
WR54-2148BK
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 800 pounds
  • Four adjustable wire shelves
Weight68 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight68 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
True TGM-DC-77-SC/SC-B-W 77.25" W White and Black Finish with Curved Glass Non-Refrigerated 3 Shelves Glass Merchandiser - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TMG-245 60" W x 24" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Pro IconFree shipping
Yanco RO-505 12 Oz. Round Porcelain Rockeye Onion Soup Crock
Yanco CAT-1018W 18" Dia. White Melamine Round Coupe Catering Plate
Yanco JP-3001 3.5 Oz. 4.13" Dia. Melamine Hexagon Japanese Dish
Multiplex 16-1579 30" W x 36" H x 30" D Ice-Combo Cabinet Stand
Thunder Group PLSP014HR 14" Long Flat Angled Silicone Blade with Red Plastic Handle Scraper
Waring WFP148 1/4" Extra Thick Slicing Disc
FOH RTL013TAV83 17.5" W Tan Vinyl Rectangle Metroweave Placemat
Omcan USA 39797 9.25"W x 11.75"H Brown Plastic Double Fold Menu Holder
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf