Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP208-10-1-MF SBU
MPN:
SP208-10-1-MF SBU
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • NSF and cUL certified for compliance
  • 208V, 10000 Watts for high performance
  • NEMA 6-50P plug for easy installation
  • Boilerless convection steam for rapid cooking
  • Six pan 12" x 20" capacity for flexibility
  • Stainless steel for durability
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20"
ManufacturerSterling Manufacturing
Amps48.08
Phase1-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage208v
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless